Ile świeczek można zrobić z 1 kg wosku sojowego?
Bez kategorii

Ile świeczek można zrobić z 1 kg wosku sojowego?

Świeczki sojowe własnej roboty są ostatnim krzykiem ekologicznej mody. Jeśli próbowałeś kupić je w sklepie, z pewnością już wiesz, że niestety nie należą do najtańszych. Całe szczęście można je zrobić samemu w domu. Wystarczy kupić wosk i inne składniki. Z pewnością zastanawiasz się, ile dokładnie świec wyjdzie z kilograma wosku? Poniżej znajdziesz odpowiedź.

Pojemniczki do świec sojowych

Do domowej produkcji świec sojowych niezbędny jest zarówno sam wosk, jak i kilku pojemniczków, w które go nalejemy. Nie wszystkie naczynia będą się do tego nadawały. Ważny jest zarówno ich kształt, jak i materiał, z którego zostały wykonane. Najlepszym wyborem będą słoiczki zrobione z grubego hartowanego lub żaroodpornego szkła.

To, ile wyjdzie świec z 1 kg wosku, jest uzależnione głównie od pojemności i kształtu naczyń, w których będą robione. Nie mogą być one zbyt szerokie. Im szersze naczynie, tym większa będzie ilość wosku potrzebnego do jego napełnienia. Dodatkowo konieczne jest umieszczenie w takich pojemniczkach kilku knotów, aby zapewnić równomierne topienie wosku. Najlepszym rozwiązaniem jest zakup pojemniczków w kształcie małych słoiczków o objętości 200 ml.

 Ile wyjdzie świec z 1 kg wosku sojowego?

Gęstość wosku sojowego to 0,9 g/ml. Do napełnienia naczynia o pojemności 200 ml potrzebne jest 180 g wosku. Łatwo więc obliczyć, że z jednego kilograma wosku sojowego wyjdzie około 5-6 świec sojowych o pojemności 200 ml. Jeśli robisz większą świecę z kilkoma knotami o pojemności na przykład 400 ml, zużyjesz 360 g wosku. Wówczas otrzymasz maksymalnie 3 świece.

Są to jedynie wielkości przybliżone, ponieważ w środku świecy sojowej znajduje się knot, który może mieć różną grubość. Dodatkowo olej sojowy możesz wymieszać z olejkiem eterycznym lub barwnikiem. Ich ilość uzależniona jest od tego, jak bardzo intensywny zapach i kolor chcesz uzyskać. W świecy sojowej możesz także umieszczać różnego rodzaju dodatki, które będą się paliły w trakcie jej użytkowania. Zazwyczaj są to płatki kwiatów. To także może znacząco wpłynąć na ostateczną pojemność świecy.

Możliwość komentowania Ile świeczek można zrobić z 1 kg wosku sojowego? została wyłączona